Opublikowano

Miód Faceliowy – wschodząca gwiazda wśród miodów

 

Nie tak popularny, jak pozostałe miody nektarowe, jednak wcale nie mniej godny uwagi – miód faceliowy to pszczeli rarytas, nie bez powodu nazywany królewskim miodem. Wytwarzany jest z nektaru kwiatów facelii błękitnej. Jest to roślina jednoroczna z rodziny ogórecznikowatych. Trzeba o niej wiedzieć, że oryginalnie pochodzi z Ameryki Północnej, a w Europie jest uprawiana od około dwóch stuleci. Nazwa facelii błękitnej wywodzi się od urzekającej barwy jej kwiatów, którą określa się mianem niebieskofioletowej lub właśnie błękitnej. Jest to roślina niezwykle miododajna, przez pszczelarzy nazywana „królową miododajności”. Z jednego hektara można pozyskać aż 1000 kilogramów miodu. Facelia kwitnie bardzo krótko, ale bujnie. Jakie są właściwości miodu faceliowego? Dlaczego warto go spróbować?

Miód faceliowy – charakterystyka

Miód wytwarzany z facelii błękitnej w postaci płynnej ma jasną, żółtawokremową barwę. Krystalizuje się dość szybko, w ciągu kilku tygodni, lub maksymalnie kilku miesięcy, i wówczas zmienia zabarwienie na jeszcze jaśniejsze, niemal białe. Jego konsystencja staje się kremowa. Miód faceliowy wyróżnia nadzwyczaj delikatny, kwiatowy aromat. Jego smak jest nad wyraz łagodny, delikatnie kwaskowy. Powinien wpisać się on w gusta osób, które stronią od wyrazistszych miodów, np. gryczanego. Według niektórych opinii jego smak jest zbliżony do miodu akacjowego.

Skład miodu faceliowego

W miodzie faceliowym znajdują się przede wszystkim, jak zresztą w każdym innym miodzie, węglowodany: glukoza i fruktoza. Poza tym znajdziemy w nim niewielkie ilości białka i kwasów organicznych (np. jabłkowego, mlekowego, cytrynowego, octowego, masłowego). Miód faceliowy zawiera także składniki mineralne, tj.: żelazo, wapń, potas, kobalt, sód, mangan, miedź i fosfor; znajdziemy w nim również witaminy, m.in. z grupy B, olejki eteryczne i enzymy.

Właściwości prozdrowotne

Miód faceliowy bez wątpienia znajdzie wielu zwolenników, i to nie tylko ze względu na subtelne walory smakowe i zapachowe. Miłośnicy pszczelich frykasów powinni zwrócić uwagę na omawianą odmianę miodu nektarowego również ze względu na jego liczne właściwości prozdrowotne. Należą do nich przede wszystkim:

  • Regeneracja organizmu po ciężkim wysiłku fizycznym lub intelektualnym.
  • Profilaktyka przeciw grypie i przeziębieniu.
  • Wspomaganie organizmu podczas leczenia i rekonwalescencji przeziębienia i grypy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienia tętniczego, miażdżycy) i oddechowego (np. astmy oskrzelowej).
  • Obniżanie toksycznych właściwości alkoholu, nikotyny, kawy oraz herbaty.
  • Wspomaganie leczenie chorób układu pokarmowego, w tym wrzodów żołądka i dwunastnicy, trzustki oraz nieżytu żołądka. Kurację należy skonsultować ze specjalistą.

Jak używać?

Miodu faceliowego możecie z powodzeniem używać do słodzenia letnich napojów (poniżej 40 stopni) – stanowi on o wiele zdrowszą alternatywę dla cukru. Świetnie sprawdzi się w roli smarowidła do kanapek lub dodatku do porannej owsianki bądź jaglanki. Dodatkowo miód faceliowy nadaje się do stosowania zewnętrznego – zwolennicy naturalnej pielęgnacji na pewno będą zadowoleni z efektów zastosowania peelingów lub maseczek z dodatkiem miodu z facelii.

Gdzie kupić miód faceliowy?

Jeśli po lekturze naszego artykułu nabraliście ochoty na spróbowanie miodu faceliowego, zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym. To właśnie tu oferujemy szeroki asortyment pszczelich przysmaków – zarówno tych znanych i cenionych od lat, jak i dopiero zyskujących popularność. Cena za mały słoik miodu faceliowego, mieszczący pół litra produktu, oscyluje w granicach 25 złotych. Rozglądając się za miodem, zarówno na własny użytek, jak i na prezent, warto zwracać uwagę przede wszystkim na jakość, nie na cenę produktu. Tym bardziej, że słoik miodu faceliowego wystarczy Wam na długie tygodnie.

[psc_product id=”5541″]