Nasza pasieka

Pszczelarstwo wciąga.

Pszczoły w naszej rodzinie są obecne od „zawsze”.

Pszczelarzem jestem ja, był nim mój ojciec, dziadek, i jego ojciec a mój pradziadek. Z opowieści dziadka i ojca pamiętam, że pradziadek jeszcze przed wojną miał około 50 uli w okolicach Pacanowa.

Koleje losu i wojny rzuciły dziadka już w okolice Białaczowa, gdzie postanowił się osiedlić i zająć pszczelarstwem. Pamiętam opowieść o przewiezieniu uli z pszczołami na wozie konnym do nowego domu.

Dziadek w pszczelarstwo wciągnął mojego ojca. W tym momencie pasieka miała już około 80 uli różnych typów. Od uli warszawskich po ule wielkopolskie stojaki, leżaki.

Minęło kilkadziesiąt lat i w pszczelarstwo ojciec wciągnął mnie. Szło z oporami, na początku bałem się pszczół. Ale po przełamaniu pierwszych lodów, wyciągnięciu niezliczonej liczby żądeł z chyba każdej części ciała nie wyobrażam sobie życia bez obecności w nim pszczół. Jest to miłość trudna i wymagająca, bo i one są wymagające i nietolerujące błędów. Ale dająca jakże dużo satysfakcji i radości kiedy widzi się tańczące na plastrze czy wylotku pszczoły.

Obecnie pasieka liczy około 400 uli i stale się powiększa. Są to w głównej mierze ule styrodurowe wyprodukowane u nas. Na przestrzeni tych wszystkich lat wszystkie ule obecne w naszych pasiekach robiliśmy sami. Począwszy od drewnianych uli warszawskich leżaków, przez drewniane ule wielkopolskie a obecnie ule ze styroduru. Wybraliśmy ten akurat materiał ze względu na jego:

  • świetne właściwości izolacyjne,
  • lekkość,
  • łatwość obróbki,
  • nieszkodliwość dla pszczół.

Jak powstał Świat Pszczół?

Kilka lat temu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu osób, które widziało nasze ule, postanowiliśmy uruchomić ich produkcję dla innych osób zainteresowanych lekkimi i trwałymi ulami za rozsądne pieniądze. Tak powstał Świat Pszczół, gdzie sprzedajemy nasze miody i produkty pszczele, nasze ule ze styroduru a ostatnio ciągle poszerzamy asortyment o ule z innych materiałów np: ule poliuretanowe, czy ule drewniane, a także inny pomocny asortyment akcesoriów pszczelarskich.

W naszej galerii znajdą Państwo zdjęcia uli z naszej pasieki, a także zdjęcia uli wykonanych dla klientów.

W sklepie można zapoznać się ze szczegółowymi specyfikacjami konkretnych uli, a także zakupić interesujące Państwa ule. Zapraszamy do odwiedzenia sklepiku, i wybrania z naszej oferty czegoś dla Państwa i pszczółek. Jeśli w ofercie nie ma tego czego Państwo poszukują zapraszamy do kontaktu, na pewno coś na to poradzimy.

Nasza pasieka i ule