Opublikowano

Miód akacjowy

Najsłodszy z polskich miodów

Powstaje z nektaru kwiatów robinii akacjowej, drzewa z gatunku bobowatych, nazywanego również robinią, fałszywą akacją lub grochodrzewem. Miód akacjowy zbiera się wiosną, a dokładniej w maju lub czerwcu. Robinia akacjowa, czyli potocznie akacja, kwitnie bardzo krótko, zaledwie 10 dni. Jednak kiedy już zakwita to bardzo obficie. Z jednego, średniej wielkości drzewa, powstaje około 0,5 kilograma miodu, natomiast z hektara od 50 do 100 kilogramów.

Zabarwienie, aromat i walory smakowe

Ze względu na wyraźną przewagę fruktozy nad glukozą miód akacjowy krystalizuje się bardzo powoli – od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Możemy zatem stwierdzić, że jest on bodajże najwolniej krystalizującym miodem polskim. W postaci płynnej miód akacjowy jest bezbarwny lub jasnożółty. Po skrystalizowaniu się jego zabarwienie zmienia się na białe lub kremowo-żółte. Odznacza się łagodną, nieco mdłą wonią, przywodzącą na myśl zapach kwiatu akacji. W smaku jest delikatny i nadzwyczaj słodki. Jego konsystencja, w porównaniu z innymi miodami, jest dość rzadka, zbliżona do syropu. Co zawiera miód akacjowy i jakie są jego właściwości?

Miód akacjowy – składniki

Dojrzały miód akacjowy charakteryzuje się wysoką zawartością sacharozy (7-10%). Jednak jej stężenie, w miarę przechowywania, stopniowo spada. W miodzie akacjowym znajdziemy ponadto flawonoidy (robinina, akacetyna), olejki eteryczne, śluzy, kwas syryngowy oraz nieznacznie ilości biopierwiastków. Miód ten odznacza się niską zawartością białka i wolnych aminokwasów.

Na chory układ pokarmowy

Miód akacjowy jest polecany w chorobach przewodu pokarmowego, tj. zaburzenia trawienia, stany zapalne żołądka i jelit, czy też nadmierne wydzielanie soku żołądkowego. Po uprzedniej konsultacji z lekarzem można stosować go wspomagająco w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Przyspiesza odnowę błony śluzowej tych narządów, poprawia ich motorykę, zwiększa wydzielanie śluzu oraz poprawia ziarnowanie.

Na wzmocnienie

Z uwagi na działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe, zaleca się go jako uzupełnienie leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Polecany jest również przy kaszlu – najlepiej wówczas rozpuścić go w naparze z kwiatu malwy. Wzmacniające i uspokajające właściwości miodu akacjowego sprawiają, że działa on korzystnie na objawy przemęczenia, czy wręcz wyczerpania organizmu, oraz wspiera leczenie bezsenności.

Pozostałe właściwości prozdrowotne

Doceniamy go także jako środek wspierający pracę nerek, układu moczowego i prostaty. Zalecany również w kamicy nerkowej. Korzystne działanie na te dolegliwości wynika z wyjątkowo niskiej zawartości biopierwiastków i aminokwasów, a także właściwości przeciwzapalnych, przeciwdrobnoustrojowych, rozkurczających i moczopędnych. Z uwagi na fakt, że niszczy on bakterie takie jak gronkowce i paciorkowce, można go z powodzeniem stosować w schorzeniach skóry i leczeniu ran.

Miód akacjowy – dla kogo?

Delikatny i słodki smak najprawdopodobniej przypadnie do gustu najmłodszym. Przez wzgląd na niski indeks glikemiczny, wynikający z wysokiej zawartości fruktozy, mogą go spożywać osoby chorujące na cukrzycę typu 2. Jako że działa na organizm odżywczo i regenerująco, stosuje się go w celu wzmocnienia po intensywnym wysiłku fizycznym lub umysłowym.

Do czego dodawać miód akacjowy?

Ten najsłodszy spośród krajowych miodów możecie stosować do słodzenia napojów takich jak kawa czy herbata, o ile ich temperatura nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Miodu akacjowego możecie używać również w roli dodatku do słodkich wypieków, deserów i koktajli. Dla osób, które borykają się z problemami z zasypianiem, polecamy wypróbowanie, tuż przed pójściem spać, miodu akacjowego z mlekiem.

[psc_product id=”5541″]