Opublikowano

Miód lipowy

Pachnący kwieciem nektar bogów

Nie bez powodu cieszy się on opinią jednej z najbardziej wartościowych odmian miodów nektarowych. Miód lipowy wytwarza się z dwóch gatunków lipy, powszechnie występujących w naszym kraju. Mowa o lipie drobnolistnej i szerokolistnej. Kwiaty lipy dostarczają pożytku nektarowego pod koniec czerwca i w lipcu. Naukowcy ustalili, że jedno duże drzewo może być źródłem od 10 do 15 kilogramów miodu. Z jednego hektara kompleksu lipowego pszczoły są zdolne wytworzyć co najmniej 1000 kilogramów miodu!

Miód lipowy – jak wygląda, pachnie i smakuje?

W zależności od momentu zbioru nektaru przez pszczoły, miód lipowy w stanie płynnym przyjmuje barwę od zielonkawożółtej do jasnobursztynowej. Im później następują zbiory, tym miód jest ciemniejszy. Skrystalizowany, do postaci drobnoziarnistej, zmienia zabarwienie na jaśniejsze, bladożółte. Jego aromat jest wyrazisty i charakterystyczny dla kwitnących kwiatów lipy. Smak miodu lipowego można opisać jako słodki, czasem z odrobiną gorzkawego posmaku lub ostrości.

Jakie dolegliwości łagodzi?

Miód lipowy jest niezwykle ceniony za swoje prozdrowotne właściwości. Były ich świadome już nasze babcie – w ich domowych apteczkach nigdy nie brakowało aromatycznego miodu z kwiatów lipy. Poniżej znajdziecie listę dolegliwości, których leczenie można wspomóc poprzez spożywanie omawianej odmiany miodu:

  • Przeziębienie, grypa, stany zapalne połączone z wysoką gorączką, zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Z uwagi na obecność składników antybiotycznych takich jak terpeny i związki polifenolowe, hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, tj. bakterii Gram-dodatnich (Staphylococcus sp., Streptococcus sp.), Gram-ujemnych (Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli) oraz grzybów drożdżoidalnych i wirusów, występujących zwykle na błonach śluzowych dróg oddechowych, szczególnie nosa i gardła. Ponadto miód lipowy ma właściwości napotne, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe i wykrztuśne, które zwalczają stan zapalny układu oddechowego i poprawiają samopoczucie osoby chorej.
  • Choroby sercowo-naczyniowe, w tym choroba wieńcowa serca i nadciśnienie tętnicze. Korzystne działanie w tym obszarze, czyli przede wszystkim rozkurczające, uspokajające i moczopędne, jest wynikiem obecności w miodzie lipowym takich składników jak: olejek eteryczny, flawonoidy oraz cukry proste, tj. glukoza i fruktoza.
  • Choroby układu nerwowego, bezsenność, nadmierne pobudzenie. Miód lipowy ma potwierdzone łagodne działanie uspokajające, rozkurczowe i nasenne.
  • Choroby ginekologiczne i układu moczowego.
  • Dolegliwości reumatyczne.

Pamiętajcie, że przed rozpoczęciem każdej domowej kuracji należy skonsultować się z lekarzem-specjalistą.

Dla kogo miód lipowy?

Z powodu właściwości antyseptycznych, miód lipowy jest używany najczęściej wspomagająco w leczeniu infekcji układu oddechowego. Jego przyjmowanie jest zalecane przy zapaleniu oskrzeli i płuc, stanach zapalnych błon śluzowych, przeziębieniu i grypie. Warto jednak zaznaczyć, że jego szerokie właściwości prozdrowotne powodują, że miód ten stanowi cenny produkt odżywczy. Spożywanie miodu lipowego jest zatem wskazane także w czasie rekonwalescencji oraz w okresie dojrzewania u dzieci i młodzieży.

Jak włączyć go do diety?

Przez większość osób smak i zapach tej odmiany miodu odbierany jest jako wyjątkowo przyjemny. Może on stanowić dodatek do potraw, np. nabiału (twarogu, jogurtu) i napojów. Bywa również wykorzystywany jako składnik marynat i słodkich wypieków. Jeśli stosujecie miód lipowy w trakcie przeziębienia lub grypy, dobrym pomysłem będzie rozpuszczenie go w naparze z kwiatu lipy lub owocu maliny. Można go stosować także w duecie z sokiem z cytryny lub mlekiem. Warto pamiętać, że miód traci większość swoich cech w temperaturze powyżej 40 stopni.

Gdzie kupować miód?

Jeśli prozdrowotne właściwości miodu lipowego do Was przemawiają i macie ochotę na słoiczek ulubionego przysmaku Kubusia Puchatka, na pewno nie kierujcie się do pobliskiego supermarketu. Postawcie na produkt ze sprawdzonego źródła. Najlepiej miód lipowy, podobnie jak każdy inny, zamówić wprost od producenta. Zajrzyjcie koniecznie do naszego sklepu i zaopatrzcie się w pachnące skarby natury – w 100% oryginalne, polskie miody!

[psc_product id=”5541″]