Wyświetlanie 1–18 z 23 wyników
Ule styropianowe mają swój początek już w latach 60-tych, lecz wówczas były one wytwarzane przez pszczelarza Mariana Hetmana jedynie na potrzeby własnej pasieki. Dopiero w latach 70-tych zaczęły one rozpowszechniać się na całą Polskę. Czy warto z nich skorzystać? Jakie są zalety i wady uli ze styropianu?
Ule styropianowe – najważniejsze kwestie
Ule dostępne w naszym sklepie są w pełni kompatybilne z elementami od innych wiodących producentów na rynku pszczelarskim. Do tego również udostępniamy oddzielnie elementy takie jak daszki, powałki, korpusy i dennice, również kompatybilne z ulami innych producentów. Ule styropianowe są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji, dzięki czemu pszczelarzom pozostaje dużo więcej czasu na wykonanie innych prac w obrębie pasieki.
Kiedy zdecydować się na ule styropianowe
Podobnie jak ule ze styroduru, ule wykonane ze styropianu są w stanie dużo lepiej trzymać ciepło – szacuje się nawet, że do 7 razy lepiej niż drewno. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie grubości ścian – ul jest dużo lżejszy i łatwiej jest przenieść go w inne miejsce. Ule ze styropianu nie próchnieją i nie gniją, dzięki czemu przy prawidłowym użytkowaniu są w stanie wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat eksploatacji. Warunkiem jest jednak zabezpieczenie ich przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silne wiatry.
Ile ważą ule styropianowe?
Waga uli styropianowych zależy od ich rozmiaru i modelu. Zwykle ule styropianowe ważą od kilku do kilkunastu kilogramów. Na przykład, popularny model ula styropianowego o rozmiarze Dadant waży około 7 kg, a Langstroth waży około 9 kg. Modele małych uli dla rozpoczynających pszczelarzy, takie jak Warre czy Top Bar Hive ważą odpowiednio od 4 do 6 kg. Warto pamiętać, że po zapełnieniu ula styropianowego przez pszczoły, waga może się zwiększyć, ze względu na miód, plastry czy ramki z larwami.