Dlaczego miód od pszczelarza jest “taki drogi”?

3 minutes, 58 seconds Read

 

 

Dzisiaj się we mnie zagotowało po telefonie od jakiegoś Pana który próbował udowodnić, że tani “miód” z marketu (nawet podał producenta tego “cuda”) jest lepszy bo jest tani. I nie ma różnicy między tym czymś a tym naturalnym miodem, który mamy w ofercie my. Wywnioskował  więc że my mamy drogi miód i oszukujemy ludzi.
Ja wiem że Wy jako nasi klienci wiecie że takie porównanie nie ma sensu. Ale jeśli ktoś wam opowiada takie bajki to możecie go uświadomić że się ta osoba myli. Bo choć oba są słodkie, to istnieje wiele istotnych różnic, które warto poznać.

Tani miód z marketu:

Proces produkcji:

Większość miodów dostępnych w marketach to produkty przemysłowe, które często są poddawane procesowi pasteryzacji i filtracji. Oznacza to, że miód się podgrzewa, aby zniszczyć drobnoustroje, a następnie jest przefiltrowany, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i pyłki kwiatowe. W wyniku tych procesów miód może stracić niektóre ( a w zasadzie traci wszystkie bo naturalne witaminy, enzymy i inne ulegają rozpadowi już w temp. 40 st. a pasteryzacji dokonuje się w 80 st.) ze swoich cennych składników odżywczych, a także naturalny smak i aromat.

Przegrzanie miodu zwiększa też poziom karcenogennego i mutagennego HMF w miodzie. Taki miód zwyczajnie może zaszkodzić.
Może zawierać dodatki takie jak syropy glukozowo-fruktozowe, barwniki i inne cuda. Aż połowa tanich “miodów” w obrocie to mogą być podróbki miodopodobne.

Pochodzenie miodu:

Jego pochodzenie bywa niejasne, a jakość może być obniżona przez dodatki chemiczne które mogą dostać się do miodu celowo lub podczas jego obróbki, niestety niewiele krajów ma tak wysokie standardy higieniczne jak Polska i UE.
Często jest to miód z za naszej wschodniej granicy i dalej na wschód (chiny,  Indie), tam niestety bardzo często nie ma norm które obowiązują polskich pszczelarzy i rolników, a co za tym idzie w miodzie może być wszystko, od antybiotyków dla pszczół po toksyczne dla ludzi SOR zakazane na terenie Polski.

Smak:

Tani miód z marketu często ma jednolity, łagodny smak, który może być ubogi w porównaniu z naturalnym miodem od pszczelarza.

Naturalny miód od pszczelarza:

Smak:

Po pierwsze, smak! Naturalny miód ma bogatszy, bardziej złożony smak, który zależy od rodzaju nektaru, z którego został wyprodukowany. Może mieć różnorodne smaki i aromaty, w zależności od roślin, z których pszczoły zbierały nektar. Może to być kwiatowy, pikantny, czy nawet lekko ostry smak, który jest wyjątkowy dla danego regionu i sezonu.

Proces produkcji:

Naturalny miód od pszczelarza jest zazwyczaj surowy i nieprzetworzony. To oznacza, że nie został poddany intensywnej pasteryzacji ani filtracji. Naturalny miód zachowuje swoje cenne składniki odżywcze, takie jak enzymy, witaminy i przeciwutleniacze. Co więcej, zawiera on także pyłki kwiatowe, które mają wiele korzyści zdrowotnych. Dzięki temu nasze miody faktycznie pomagają wam w walce z różnymi dolegliwościami.

Zawartość szkodliwych substancji:

My nie możemy stosować środków które szkodzą ludziom. Jeśli stosujemy leki dla pszczół to musimy zachowywać odpowiednie okresy karencji. Żaden normalny pszczelarz nie nakładzie “chemii” do ula bo przecież ten miód też sam je, a swoje pszczoły zwyczajnie traktuje jak swoje “dzieci”, to tak nawiasem.
Polscy rolnicy też nie mogą stosować środków ochrony roślin szkodliwych dla ludzi, co więcej muszą też wykonywać opryski tak aby pszczoły nie miały kontaktu z SOR, co za tym idzie nie przyniosą go do ula.

Na co masz wpływ:

Kupując lokalny miód masz pozytywny wpływ na lokalne środowisko, wspierając pszczelarzy, którzy dbają o zdrowie pszczół i ich naturalne środowisko.
Ponadto kupując miód bezpośrednio od pszczelarza wspierasz lokalną społeczność, bo lokalny pszczelarz płaci przecież podatki tu w twojej gminie.
Miód bezpośrednio od pszczelarza to też większa pewność że to zwyczajnie dobry pełnowartościowy miód. Zwyczajnie pewnie go znasz i on zna Ciebie, nie narazi swojej dobrej opinii dla chwilowego zysku.

Podsumowując:

Wybierając naturalny miód od pszczelarza, nie tylko cieszysz się lepszym smakiem. Dbasz o swoje zdrowie ale także wspierasz zdrowe środowisko i lokalnych producentów.
Jeśli możecie udostępniajcie dalej żeby dotarły te informacje do jak największej liczy ludzi. Może w końcu takie dyskusje nie będą miały miejsca.
Sprawdź  Pokarm dla pszczół

Może Cię zainteresować;

Darmowa dostawa przy zamówieniu miodów za 300 zł!
X