Podawanie ciasta, zimowla w uliku odkładowym


Dzisiaj korzystając z pięknej pogody na jednej z pasiek podałem ciasto pszczołom. Niestety ale późne nadejście mrozów i ostatnia ich powtórka mocno dały się we znaki pszczołom. Część rodzin miała większe zużycie pokarmu po zimie z racji wychowu czerwiu, stąd zdecydowałem się poddać ciasto.

Jednocześnie będzie mały eksperyment, a mianowicie część rodzin dostała ciasto “zwykłe” czyli bez witamin i wspomagaczy, część dostała ciasto wzbogacone w witaminki. Na tym pasieczysku mamy obecnie ok 40 rodzin więc grupy porównawcze są dość spore bo po 20 rodzin. I podałem po ok 0,5 kg ciasta na rodzinę, bez względu na ilość zapasów w ulu, czyli jak to zwykle czynią pszczelarze. Myślę że za jakiś tydzień trzeba będzie dołożyć następne 0,5 kg, i za dwa tygodnie powinno być widać efekty eksperymentu ( o ile będą jakieś).

Przy okazji słów kilka o zimowaniu rodzinek w ulikach odkładowych naszej produkcji. Były w nich zimowane najsłabsze rodzinki z całej gromadki. I wszystkie zimę przetrwały w świetnej kondycji. Zużycie pokarmu jest na poziomie rodzin zimowanych w normalnych ulach, a nawet wydaje się ciut mniejsze z racji chyba mniejszej kubatury ula, (ale to subiektywne odczucie może być).

A oto kilka zdjęć żeby nie być gołosłownym:

 

INFORMACJE KONTAKTOWE

Łąkowa 36, 26-307 Białaczów
505451177
kontakt@swiat-pszczol.pl
www.swiat-pszczol.pl

MAPA

Wszelkie prawa zastrzeżone. Strona stworzona przez Kamil Czerczak Webcenter